מהי מפת אתר ולמה היא משמשת?

מהי מפת אתר ולמה היא משמשת?
מפת אתר הינה תצוגה גרפית או טקסטואלית של הדפים / הקישורים החשובים של אתר אינטרנט מסוים. מפת האתר יכולה להיות מסמך בכל תצורה סטנדרטית שהיא אשר משמש ככלי תכנוני לבניית אתרים או כדף אינטרנט המתאר את הדפים הנכללים באתר אינטרנט ספציפי. מפת האתר בדרך כלל מתארת את האתר בתצורה הירארכית ובכך עוזרת למנועי חיפוש למפות את עמודי האינטרנט באתר באופן קל ופשוט יותר. בעוד שמספר מפתחים גורסים שהמושג אינדקס אתר מדויק יותר לתאר את תפקיד מפת האתר, הרי שרוב גולשי האינטרנט מתייחסים לשני המושגים כמושג זהה פרט לעובדה שאינדקס אתר בדרך כלל ממוין בסדר אלפאביתי בעוד שמפת האתר ממוינת באופן הירארכי.

יתרונות בשימוש במפת אתר

מפת האתר משפרת את אלגוריתמי החיפוש של מנועי חיפוש בכך שהיא מבטיחה שכל העמודים אשר נכללים באתר מסוים ימצאו ויסרקו. תכונה זו חשובה במיוחד כאשר העמוד משתמש ב- Macromedia Flash או בתפריטי JavaScript שאינם מכילים קישור HTML.
רוב מנועי החיפוש ימצאו רק מספר מסוים של עמודים באתר ובכדי שגולשים המגיעים לאתר יוכלו למצוא את כל החלקים החשובים שבו, חשוב להשתמש במפת אתר, בעיקר כשמדובר באתר חדש, או אתר גדול המכיל כמות גדולה של דפים, או מכיל תכנים שאינם גלויים בקלות על ידי מנועי חיפוש (כפי שהוזכר קודם דפים המכילים FLASH או AJAX).

מפת אתר בפורמט XML

google הציגה את אתר מפות האתר, המכיל את המפות בפורמט XML כדי שמפתחי אתרי אינטרנט יוכלו לפרסם את רשימת הקישורים מהאתרים אותם הם בונים. ההנחה הבסיסית היא שישנם אתרים בעלי מספר גדול של דפי אינטרנט דינאמיים אשר ניתן לגשת אליהם אך ורק דרך כניסה דרך טפסים/משתמשים ספציפיים. בעזרת שימוש בקובצי מפת האתר ניתן ללמד מנוע חיפוש איך למצוא את אותם הדפים. מנועי החיפוש Google,MSN,Yahoo ו - Ask, תומכים באופן משותף בפרוטוקול מפת האתר.

אתר אשר מכיל מפת אתר לפי הסטנדרטים המקובלים, מאפשר לארבעת מנועי החיפוש הגדולים ביותר גישה עדכנית לכלל הדפים שבאותו האתר.

מפת אתר XML אינה מבטיחה במאת האחוזים שמנועי החיפוש אכן ימפו את כל הדפים באתר, מפני שזהו מנגנון ספציפי לכל מנוע חיפוש. אך זוהי הדרך הטובה ביותר להגדיל את הסיכויים שכל הדפים באתר ספציפי ימצאו כאשר נחפש אותם בעזרת מנוע חיפוש.

ניתן להוסיף פרטי מידע במפת האתר על מנת להקל על מנועי החיפוש ובכדי לוודא שהמידע הינו עדכני.

להלן מספר פרטי מידע שניתן להוסיף במפת האתר:

    * תדירות שינוי המידע באתר ביחס לעמוד ספציפי - כל עמוד באתר עשוי להתעדכן ברמת תדירות שונה.
    * תאריך עדכון אחרון של כל עמוד באתר.
    * מידרג החשיבות של כל עמוד באופן יחסי לשאר העמודים באותו האתר.