מיקום: מאמרים

W3C - קונסורציום הרשת הכלל עולמית

W3C - קונסורציום הרשת הכלל עולמית
W3C הינו ארגון בינלאומי שמשימתו הינה להוביל את הרשת למיצוי הפוטנציאל על-ידי פיתוח תקני הרשת - פרוטוקולים וקווים מנחים שיאפשרו גידול בהקפי השימוש ברשת לטווח ארוך. מאז 1994 פיתח ה-W3C יותר מ-110 תקנים כאלו, הנקראים המלצות W3C‏‏. בין התקנים שפיתח נכללים CSS, HTML, XML, PNG, RDF ועוד. W3C עוסק גם בהשכלה ובסיוע, מפתח תוכנה, ומשרת כפורום פתוח לדיון בנושא הרשת. במטרה להביא את הרשת למיצוי הפוטנציאל, הטכנולוגיות היסודיות ביותר חייבות להיות תואמות אחת לשנייה ולאפשר לכל חומרה ותוכנה לגשת לרשת לשם עבודה משותפת. W3C מגדיר יעד זה כ"תִּפְעוּלִיּוּת בֵּינִית של הרשת" (Web interoperability). על-ידי פרסום תקנים חופשיים (ללא בעלים) לשפות הרשת והפרוטוקולים, מבקש W3C למנוע פיצול של השוק, ועקב כך פיצול של הרשת. טים ברנרס-לי ואחרים, יסדו את ה-W3C כארגון המאגד חברות מהתעשייה המוקדש ליצירת קונצנזוס סביב טכנולוגיות הרשת. מר ברנרס-לי המציא את הרשת הכלל עולמית בשנת 1989 בזמן שעבד באירגון אירופאי למחקר גרעיני (CERN). הוא משירת כמנהל ה-W3C מאז היווסדותו, ב-1994.

ארגונים מכל העולם העוסקים בתחומים מגוונים מצטרפים ל-W3C על מנת להשתתף בפורום ניטראלי ליצירת תקני הרשת. חברי ה-W3C וצוות של מומחים טכניים במשרה מלאה הביאו לארגון הכרה בינלאומית על תרומתו לפיתוח הרשת. חברי ה-W3C, הצוות והמומחים המוזמנים עובדים ביחד על-מנת לעצב טכנולוגיות שיבטיחו את הצלחתה של הרשת גם בעתיד, ויצירת הרמוניה בין המשתמשים, התוכנות וסוגי החומרה השונים.

פעילות ה-W3C ממומנת על ידי דמי חבר, מענקי מחקר ומקורות מימון ציבוריים ופרטיים אחרים, ותוכנית התמיכה. פעילות ה-W3C מנוהלת בהתנדבות על-ידי מעבדת מדעי מחשב ובינה מלאכותית של MIT‏ (CSAIL) בארה"ב, האיגוד האירופאי לחקר אינפורמטיקה ומתמטיקה (ERCIM) הנמצא בצרפת ואוניברסיטת קיו ביפן.

ל-W3C משרדים אזוריים במקומות רבים בעולם, ובינהם המשרד הישראלי. משרדים אלו עובדים עם קהילות הרשת המקומיות לקידום טכנולוגיות ה-W3C בשפות מקומיות, להרחבת הבסיס הגאוגרפי של W3C ולעידוד השתתפות הבינלאומית בפעילויותיו.